Eğitim 2 Mayıs 2017

Tosya’da Arıcılara Seminer Verildi

Tosya İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ilçedeki arıcılara yönelik bilgilendirme semineri düzenlendi.

Belediye Düğün Salonunda düzenlenen arıcılık seminerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Kastamonu İl Müdürü Osman Yaman, Belediye Başkan Vekili Hayrettin Eker, İlçe Emniyet Müdürü Kazım Ejder, İlçe Jandarma Komutanı J. Ütğm. Özgün Yapağı, Askerlik Şubesi Başkanı Per. Tğm. Ömercan Gedik, Tosya Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Firuze Soyak, Denizbank Tosya Şube Müdürü Elif Katırcıoğlu, Arıcılık Birliği Başkanı Ahmet Erdem, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akdiken, Tarım Danışmanı Recep Çakmak, Eğitimci-Danışman Mustafa Yiğit, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personeli, arıcılar ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ceylan Çayır yaptı. Hoş geldiniz dileklerini ileten Çayır katılımcılara teşekkür etti.

Seminerde konuşan Arıcılık Birliği Başkanı Ahmet Erdem seminere katılan arıcılara teşekkür ederek 20 Mayıs Dünya Arıcılar Gününün bu yıl Kastamonu’da kutlanacağını söyleyerek Tosyalı Arıcıları davet etti.

Seminerde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Kastamonu İl Müdürü Osman Yaman Kastamonu’nun en büyük ilçesi olan Tosya’dan tarım projesi gelmediğini belirterek Tosyalı çiftçilerden ve arıcılardan yatırım projeleri beklediklerinin altını çizdi.

Seminere konuşmacı olarak katılan Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Dr. Ali Korkmaz arıcılıkta daha iyi verim almanın yollarını anlattı. Arı hastalıklarına dikkat çeken Dr. Korkmaz balın üretildiği gibi tüketildiğinin altını çizerek temiz bal üretimi hakkında bilgi verdi.

Arıların en önemli ve birinci ihtiyaçlarının su olduğunu belirten Dr. Korkmaz, arılıklarda mutlaka su bulundurulması gerektiğini belirtti. Ülkemizde kmye 9 kovan düştüğünü belirten Dr. Korkmaz, bu rakamın Çin’de bir olduğunu söyledi.  Arıların çevreden topladıkları nektarla önce kendilerini beslediğini daha sonra kalan nektarla bal yaptığını dile getiren Dr. Korkmaz yüksek az sayıdaki kovanlardan daha yüksek bal verimi alınabileceğini söyledi.

Arı hastalıkları hakkında bilgi veren Dr. Ali Korkmaz, körüklerde hayvan gübresi kullanımının yasaklandığını belirterek arıcıların temiz bal üretimi yapabilmesi için hijyen kurallarına dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yukarı
istanbul evden eve nakliyat replika saat evden eve nakliyat eşya depolama