Sağlık 3 Mayıs 2017

Sağlıkçılar Astım İçin Yürüdü

Kastamonu Üniversitesi Tosya Meslek Yüksekokulu tarafından Dünya Astım Günü nedeniyle farkındalık oluşturmak amacıyla program düzenlendi.

Tosya İlçe Müftülük konferans salonunda düzenlenen toplantıya Tosya Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Karakuş, Hastane Müdürü Mustafa Uzbilgin, Tosya Meslek Yükseokulu Müdür Vekili Ergün Hasgül, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Tosya Devlet Hastanesi doktorlarından Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Yıldız Gülhan astım hakkında bilgi verdi. Astımın belirtilerini anlatan Dr. Gülhan, tedavisi ve tedavi sürecini anlattı.  Astımdan korunmak için sigara, tozlu ve nemli ortamlardan uzak durulması gerektiğine dikkat çeken Dr. Gülhan astımın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi.

Tosya Meslek Yüksekokulu Evde Hasta Bakımı öğrencilerinin sokakta vatandaşla yapılan astım röportajlarının olduğu videonun izlenmesinin ardından program sona erdi.

Katılımcılar salon çıkışında ellerine pankartları alarak astım konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Grup meydanda Dünya Astım Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Öğrenciler tarafından okunan basın açıklamasında;  “Ülkemizde her yıl Dünya Astım Gününde (Mayıs ayının ilk Salı günü) toplum ve sağlık çalışanları için eğitim toplantıları düzenlenmektedir. Bu yıl da “Astımınızla Sağlıklı Yaşayabilirsiniz” teması ile 2 Mayıs 2017 Dünya Astım Günü’nde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. 2017 Dünya Astım Günü etkinlikleri, GARD Türkiye kapsamında, TC Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Türk Toraks Derneği ve Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği işbirliği ile gerçekleştirilecektir.

Dünya Astım günü etkinliklerinin bir parçası olarak da astım hastalığı hakkında basın mensuplarına kısa bir bilgilendirme yapmak istiyoruz!

Astım nasıl bir hastalıktır ve belirtileri nelerdir?

Astım akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden müzmin (kronik) bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir.

Astım ne sıklıkta görülmektedir?

Dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astımlı hasta olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır. Astımın görülme sıklığı yıllar içinde giderek artmaktadır.

Astım tedavi edilebilir mi?

Astım tedavisinin amacı hastalığın kontrol altına alınması ve sağlanan bu durumun idame ettirilmesidir. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır. Uygun ilaç tedavisiyle astımlılar iş ve okul dâhil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler. Astım ilaçlarının büyük bir kısmı soluk alma yolu (inhalasyon) ile kullanılan ilaçlardır ve bu yolla daha az yan etki ile direk hava yollarında istenen tedavi edici etkiyi oluştururlar. Özel cihazlarla verilirler. Tedaviye başlanırken bu özel cihazların kullanım şekli mutlaka hastalara gösterilmelidir.

Astımlı hastalar nasıl yaşamalılar?

Astımlı hastalar, çevresel olarak yakınmalarını artıran faktörlere dikkat etmek koşulu ile günlük yaşamda diledikleri birçok şeyi yapabilirler. Astımlı hastaların günlük işlerini yapabilmesi seyahate gidebilmesi, hobileri ile uğraşması, kısaca yaşamın içinde yer almaları hekimlerin en arzu ettiği noktadır” denildi.

Basın açıklamasının ardından  hatıra fotoğrafı çektiren grup sessizce dağıldı.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yukarı
istanbul evden eve nakliyat replika saat evden eve nakliyat eşya depolama