Eğitim 2 Mayıs 2017

Tosyalı Çiftçilerin Kurslara İlgisi Yoğun

Tosya Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından açılan hayvan yetiştiriciliği kursuna çiftçiler yoğun ilgi gösteriyor.

Hayat Boyu Öğrenme kapsamında kültürel, eğitici ve meslek edindirme kursları vermeye devam eden Tosya Halk Eğitim Merkezi çiftçilerin bilinçlendirilmesi ve hayvancılığın ilçemizde geliştirilmesi için ‘Süt Sığırı Yetiştiriciliği’ kurslarını açmaya devam ediyor.

Bugüne kadar açılan hayvan yetiştiriciliği kurslarında yaklaşık 600 kursiyerin belge aldığı kursların birisi daha sona erdi. Eğitimci Mustafa Yiğit tarafından verilen Hayvan Yetiştiriciliği kursu geçtiğimiz gün tamamlandı. 101 kursiyerin belge aldığı kursta çiftçilerin ilgisi yine yoğun oldu.

Hafta içi 18.00-21.00 saatleri arasında verilen kursta 20-30 km uzaklıkta köylerinden gelen çiftçiler kurslara sürekli devam ederek teknik ve mesleki bilgi edindiler.

Eğitimci Mustafa Yiğit tarafından verilen kursta; yem bitkilerini yetiştirme, süt sığırı çiftliklerinin planlanması, süt sığırcılığında mekanizasyon, süt sığırlarının beslenmesi, süt sığırcılığında sürü yönetimi, süt sığırcılığında sağlıklı süt üretimi, süt sığırlarında sağlık ve hastalıklardan korunma konularında kursiyerler bilgilendirildi.

Süt verimini artırmak amacıyla açılan kursa katılan kursiyerler hayvanların beslenmesinden, süt verimine kadar her konuda bilgilendirilerek ilçemizde hayvancılığın geliştirilmesi hedefleniyor.

Kursiyerler kurs hocası Mustafa Yiğit’e teşekkür ederek; “Mustafa Bey bizim için bir fırsat. Ülkemizde mesleki yeterlilik ön plana çıkıyor. Belge olmadan işlem yapılamaz duruma geldi. Örneğin bankadan kredi alırken mesleki yeterlilik belgesi soruluyor, destekleme ve yatırım projelerinde mesleki yeterlilik belgesi isteniyor, hatta hayvancılığa yeni başlayanlar mesleki yeterlilik belgesi olmadan işletme açamıyor. Eğer Mustafa Yiğit olmasaydı bu kurs açılamayacaktı ve hoca bulamadığımız için biz hayvan yetiştiriciliği belgesi alamayacaktır. Üye olduğumuz kurumların vermediği desteği bize veren Sayın Mustafa Yiğit’e çok teşekkür ediyoruz” şeklinde duygularını dile getirdi.

Kursun sona ermesinin ardından yoğun talep üzerine Hayvan Yetiştiriciliği kursu tekrar açıldı.  Yaklaşık 100 kişinin yeni kayıt yaptırdığı Hayvan Yetiştiriciliği kursunda kurslar hafta içi Eğitimci Mustafa Yiğit tarafından verilecek.

Başarılı olan kursiyerler belgelerini alarak mesleki hayatlarına devam edecekler.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yukarı
istanbul evden eve nakliyat replika saat evden eve nakliyat eşya depolama